Umberto Eco Hogyan Írjunk Szakdolgozatot

A hangvétele könnyed, nem riasztja el a szakdolgozót azzal, hogy hideg zuhanyként rázúdítja a számára még kissé érthetetlen adatokat, műveleteket, hanem szinte barátként felkarolva próbálja a helyes útra terelni. A könyv fejezetei: - Bevezetés - I. Mi a szakdolgozat, és mire való? - II. A témaválasztás - III. Az anyag felkutatása - IV. Munkaterv és jegyzékek készítése - V. A megfogalmazás - VI. A végső szöveg megszerkesztése - VII. Összegzés Természetesen emellett az emberbarát hosszúságú (250 oldalas) mű mellett a szakdolgozat készítőjének figyelembe kell vennie az adott felsőoktatási intézmény tartalmi- és formai követelményeit, illetve más szerzők e témában írott könyveit is. (A teljesség igénye nélkül néhány ezek közül: Majoros Pál Kutatásmódszertan, avagy: Hogyan írjunk könnyen, gyorsan jó diplomamunkát; Szabó Katalin Kommunikáció felsőfokon, illetve Z. Karvalics László Tanulás, kutatás, írás egyetemi szinten című könyve. ) Eredeti cím: Umberto Eco: Come si fa una tesi di laurea? Partvonal Könyvkiadó, 2012

Felvi.hu - Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot?

A szemiotika nagy tekintélyű tudósa lett, elnöke és tagja több olasz és nemzetközi társaságnak. Az igazi világhírt végül irodalmi munkássága, közelebbről A rózsa neve c. regényével nyerte el. A hírnév megnyitotta a befogadás kapuit a következő regény, A Foucault-inga előtt. A tegnap szigete már igazi nehéz, barokk műveltség-regény, Eco részéről pedig igen izgalmas, briliánsan véghezvitt stílusgyakorlat, ami egy hajótörött montferratói ifjú elmélkedéseit írja le a 17. századból. A Baudolino egy kedves-ravasz pikareszk regény egy nagyotmondó fraschetai fiúról, akit Barbarossa Frigyes magához vesz, kitaníttat, majd javakorabeli emberként elmeséli kalandos és csodás eseményekkel kísért élettörténetét egy bizánci krónikásnak. Rafinált narratíva és elbeszélői egyszerűség jellemzi a regényt. Amilyen nehezen olvasható A tegnap szigete vagy A Foucault-inga, olyan olvasmányos és szórakoztató a Baudolino. Egyéb művei között meg kell említeni a Hogyan írjunk szakdolgozatot? c. könyvecskét, amely szellemes iránymutató főiskolások, egyetemisták, doktoranduszok és mások számára, ha véletlenül dolgozatírásra szánják el magukat.

A könyvtáros – Úrrá kell lennünk félénkségünkön, mert a könyvtáros gyakran biztos tanácsot tud adni, s ezáltal sok időt megtakaríthatunk. Arra kell gondolni, hogy egy – főképpen kis – könyvtár igazgatója (feltéve, ha nem túlterhelt vagy neurotikus) boldog, ha két dologgal dicsekedhet: saját memóriájával és műveltségével, valamint könyvtára gazdagságával. Minél decentralizáltabb, minél kevésbé látogatott a könyvtár, annál inkább emészti a bánat, hogy félreismerik. Ha tehát valaki segítséget kér tőle, boldoggá teszi. Természetesen míg egyfelől nagyon lehet számítani a könyvtáros segítségére, másfelől nem szabad vakon megbízni benne. Hallgassuk meg a tanácsait, majd kezdjünk neki önállóan a keresésnek. A könyvtáros nem univerzális szakember, ezenkívül nem tudja, milyen sajátos jelleget akarunk adni kutatásunknak. Lehet, hogy olyan művet ítél alapvetően fontosnak, amelyet igen kevéssé tudunk használni, ugyanakkor nem tekint fontosnak egy olyat, amely számunkra nagyon is hasznosnak bizonyul.

Umberto Eco (Alessandria, 1932. január 5. – Milánó, 2016. február 19. ) olasz író, a modern európai kultúra nagy irodalmára és tréfamestere. Alessandriában, egy észak-olaszországi kisvárosban született, melynek megalapításáról szeretetteljesen mesél Baudolino c. regényében. Itt töltött gyermekéveit meséli el alteregója, a naiv-cinikus kiadói szerkesztő Jacopo Belbo írásain és emlékezésein keresztül A Foucault-inga c. 1962-ben megnősült, felesége Renate Ramge német grafikus, két gyermekük van, Stefano és Carlotta. 2016. február 19-én halt meg Milánóban, hasnyálmirigyrákban, amiben már két éve szenvedett. Tudományos pályafutását középkor-kutatóként kezdte, 1954-ben Aquinói Szent Tamásról írt filozófiai doktori disszertációt a torinói egyetemen. Később vizuális kommunikációt és esztétikát kezdett tanítani a különböző észak-olasz egyetemeken: Torinóban, Milánóban és Bolognában, közben szerkesztőként dolgozott a RAI-nál és a Bompiani kiadónál (1959–1975). A tudományos életben a világhírt irodalomelméleti írásaival szerezte meg, közülük a legismertebb talán A nyitott mű poétikája.

Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot? (Kairosz Kiadó, 1996) - antikvarium.hu

Ez már csak azért is lehetséges, mert a hasznos és fontos műveknek nincs előre megállapított hierarchiája. Adott kutatásban döntőnek bizonyulhat egy olyan gondolat, amely szinte véletlenül szerepel egy amúgy érdektelen, a többség által lényegtelennek ítélt könyv egyik lapján. Erre az oldalra magunktól kell rátalálni, anélkül hogy bárki is ezüst tálcán elénk hozná. III. 2. Az irodalomjegyzék felkutatása - III. 1. HOgyan használjuk a könyvtárat?, 78. oldal

  1. Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot? (Kairosz Kiadó, 1996) - antikvarium.hu
  2. Felvi.hu - Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot?
  3. Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot? | bookline
  4. Nyugaton a helyzet változatlan film.com

Minden megtudható a szóban forgó kérdésekről: a helyes témaválasztás, a bibliográfiák összeállítása, a cédulák típusai, stiláris fogások, sőt még gépelési szabályok is. Mindez remek stílusban előadva. Eco könyve pazar mű a maga sajátos műfajában: aki ettől sem kap kedvet a tudományhoz, magára vessen! Tartalom Bevezetés 9 Mi a szakdolgozat, és mire való? 15 Miért kell szakdolgozatot írni, és mi is az? 15 Kinek szól ez a könyv? 19 Mire használható a szakdolgozat a diploma megszerzése után? 20 Négy nyilvánvaló szabály 22 A témaválasztás 24 Monografikus vagy körképszerű szakdolgozat? 24 Történeti szakdolgozat vagy emléleti szakdolgozat? 29 Régi vagy modern témák? 32 Mennyi időt igényel a szakdolgozatírás? 34 Fontos-e az idegen nyelvek ismerete? 39 "Tudományos" vagy politikai szakdolgozat? 43 Mi a tudományosság? 44 Történelmi-elméleti témák vagy "meleg" tapasztalatok? 50 Hogyan változtassunk egy aktuális témát tudományos témává? 53 Hogyan kerüljük el, hogy a témavezető kihasználjon bennünket?

Hogyan írjunk szakdolgozatot? · Umberto Eco · Könyv · Moly

A műből megtanulható, hogyan kell anyagot gyűjteni, feldolgozni, kivonatolni, azaz létrehozni egy igényes tudományos munkát. A kézikönyv immár közel 30 éve született, ezért az internet nyújtotta lehetőségekkel, a számítógép szerepével nem számol - ez azonban nem sokat von le hasznosságából. A szerző szerint a négy legfontosabb szabály: 1. A téma feleljen meg a jelölt érdeklődési körének (kapcsolódjék addigi vizsgáihoz, olvasmányaihoz, politikai, kulturális vagy vallási nézeteihez); 2. A felhasználandó források legyenek hozzáférhetők, vagyis ne okozzanak anyagi gondot a jelöltnek; 3. A felhasználandó források legyenek kezelhetők, vagyis feleljenek meg a jelölt kulturális szintjének; 4. A kutatási módszer feleljen meg a jelölt felkészültségének. A könyvben ezeken kívül még nagyon sok, értékes és érdekes információ található, a konzulensekkel való kapcsolattartástól a pontos időbeosztáson át, a szakdolgozat-írási és -íratási praktikákon keresztül, egészen a mű kinyomtatásáig, beköttetéséig vezeti végig az olvasót.

"... szeretném tisztázni, hogy ez a könyv nem azt kívánja elmagyarázni, hogyan kell tudományos kutatást végezni, s nem is a tanulás értékéről szóló elméleti-kritikai eszmefuttatásnak készült. Csupán észrevételeket közöl arra vonatkozóan, hogyan juthatunk el a vizsgabizottságig egy törvény által előírt, meghatározott számú gépelt oldalt tartalmazó fizikai objektummal, amelynek feltételezhetően van némi köze ahhoz a tudományághoz, amelyből diplomát kapunk, s amely nem taszítja bírálónkat a fájdalmas elképedés állapotába " - írja Umberto Eco a könyv bevezetőjében. A neves olasz író, irodalmár, filozófus, Umberto Eco neve mindenkinek ismerős lehet népszerű regényei - A rózsa neve, A Foucault-inga, A szépség története - miatt. A Hogyan írjunk szakdolgozatot? című munkája lebilincselő, humoros és könnyed esszé, amelyet olasz egyetemisták számára írt a hetvenes években, de a magyar egyetemi és főiskolai hallgatók számára is rendkívül jól használható mű. A kötet megismerése alap lehet egy jó szakdolgozat megírásához.

Mindemellett jelentős publicisztikai tevékenységet fejtett ki, napi- és hetilapokban rendszeresen jelentek meg gunyoros és humoros írásai a lehető legkülönbözőbb profán témákban. Ezek egy része megjelent magyarul is, többek között a Bábeli beszélgetés c. kötetben.

cserháti-zsuzsa-az-életem-egy-kész-regény
December 19, 2021, 1:11 pm