A Föld Legmagasabb Pontja Wikipédia: Hegy – Wikipédia

  1. Nyugati-föld – Wikipédia
  2. A föld legmagasabb pontja wikipedia article
  3. Himalája – Wikipédia
  4. A föld legmagasabb pontja wikipedia page
  5. Elbrusz – Wikipédia
  6. Hegy – Wikipédia

Nem tévesztendő össze a következővel: Elburz. Elbrusz Az Elbrusz 2008 májusában Magasság 5642 m Hely Oroszország Hegység Nagy-Kaukázus Relatív magasság 4741 m Típus rétegvulkán Első megmászás Külön nyugati csúcs: 1874, Florence Crauford Grove, Frederick Gardner, Horace Walker, Peter Knubel és Ahija Szottajev vezető keleti csúcs: 1829. július 22. karacsáj hegyi vezető Cselar Hacsirov Elhelyezkedése Elbrusz Pozíció a Kaukázus térképén é. sz. 43° 21′ 18″, k. h. 42° 26′ 21″ Koordináták: é. 42° 26′ 21″ Térkép A Wikimédia Commons tartalmaz Elbrusz témájú médiaállományokat. Az Elbrusz ( oroszul: Эльбрус, karacsáj-balkárul Минги таў, Miñi taw) a Kaukázus legmagasabb hegye az Oroszországhoz tartozó Kabard- és Balkárföld és Karacsáj- és Cserkeszföld köztársaságok területén, a grúz határ közelében. Az Európa határát a Kaukázus vízválasztójára vagy attól délre helyező felosztások szerint a kontinens legmagasabb hegycsúcsa. Földrajzi helyzete [ szerkesztés] Nyugati csúcsának magassága 5642 méter, és így mintegy 1500 m-rel magasodik a Kaukázus fő gerince fölé.

Nyugati-föld – Wikipédia

6267 m-es magasságával nem csak az Andok egyik legmagasabb csúcsa, hanem, mivel a Chimborazo nagyon közel van az Egyenlítőhöz és a Föld az Egyenlítőnél jobban kidudorodik, így 2150 m-rel távolabb van a Föld középpontjától, mint a Mount Everest. A csúcs, amely a legmesszebb emelkedik ki az alapjától, Hawaiiban található ( Mauna Kea), amelynek csúcsa a Csendes-óceán aljzatától több mint 9000 m-re található. Bár ma a Mount Everest a Föld legmagasabb hegye, sokkal magasabb hegységek is voltak korábban bolygónkon. A prekambrium időszakban a Kanadai pajzs egy óriási, 12 000 m-t is elérő hegységet hordozott magán – ez mára puszta dombsággá erodálódott. A ma ismert legmagasabb hegy a Naprendszerben a Mars bolygón található Olympus Mons. Jegyzetek [ szerkesztés] Kapcsolódó szócikkek [ szerkesztés] Nagyságrendek listája (hosszúság) Források [ szerkesztés] Palmer, 1998: John Palmer (szerk. ): Világjárók lexikona. Reader's Digest válogatás. Reader's Digest Kiadó Kft., Budapest, 1998. ISBN 963 8475 28 5 Vázlatok - Közép-Európa természeti képe

A föld legmagasabb pontja wikipedia article

a föld legmagasabb pontja wikipédia fr

Himalája – Wikipédia

Himalája A Mount Everest észak felől Magasság 8850 m Hely India, Kína, Bhután, Nepál, Pakisztán, Mianmar, Afganisztán Hegység Eurázsiai-hegységrendszer Legmagasabb pont Csomolungma (8849 m) Típus üledékes és kristályos Terület 600 000 km 2 Hosszúság 2400 km Szélesség 400 km Elhelyezkedése Himalája Pozíció Nepál térképén é. sz. 29°, k. h. 84° Koordináták: é. 84° Térkép A Wikimédia Commons tartalmaz Himalája témájú médiaállományokat. A Himalája az Eurázsiai-hegységrendszer része, amely a Tibet és az indiai szubkontinens között húzódik. Itt található a Föld legmagasabb hegycsúcsa, a 8848 - 8850 méter magas Csomolungma (angol nevén Mount Everest). Tágabb értelemben véve a hegységrendszer részét képezik a Pamír, a Hindukus és a Karakorum hegyvonulatai is. A hegység az újidőben alakult ki; két szárazföldi lemez, az eurázsiai és az indiai kontinensek ütközése hozta létre. Több párhuzamos láncból áll, szerkezete üledékes és kristályos. A Himalája elnevezés a szanszkrit hima ('hó') és alaja ('otthon, haza') szavakból áll, ami annyit jelent: "a hó otthona", "a hó hazája" (हिमालय).

A föld legmagasabb pontja wikipedia page

K2 A csúcs déli oldala nyáron Magasság 8611 m Hely Kína, Pakisztán Hegység Karakorum Relatív magasság 4017 m Első megmászás 1954. július 31. Achille Compagnoni Lino Lacedelli Elhelyezkedése K2 Pozíció Pakisztán térképén é. sz. 35° 52′ 57″, k. h. 76° 30′ 48″ Koordináták: é. 76° 30′ 48″ A Wikimédia Commons tartalmaz K2 témájú médiaállományokat. A K2 (más néven Godwin Austen, Dapsang vagy Csogori) a Föld második legmagasabb hegycsúcsa. A Himalája egyik hegységében, a Karakorumban található, az Indiához tartozó Kasmír, valamint a Kínához tartozó Tibet határán. A terület jelenleg pakisztáni ellenőrzés alatt áll. Tengerszint feletti magassága 8611 m. Felfedezése, meghódítási kísérletek, megmászása [ szerkesztés] A K2 név onnan származik, hogy 1856 -ban Thomas George Montgomerie a Karakorum-hegység felmérése során ezt a hegyet regisztrálta másodikként (a többi csúcs eredeti neve ennek megfelelően K1, K3, K4 és K5 volt, de ezeket végül is a Masherbrum, a Broad Peak, a Gasherbrum II és a Gasherbrum I névvel illették); a Godwin Austen elnevezést a hegyet elsőként feltérképező Henry Haversham Godwin-Austen (1834–1923) angol geológusról kapta.

Elbrusz – Wikipédia

  1. Elbrusz – Wikipédia
  2. Totalbike - Tesztek - Teszt: Gilera Runner 200 VXR RST
  3. Merj élni meghalni bárki tu veux
  4. 6 osztályos gimibe szóbeli felvételi tanácsok, praktikák valakinek? / Véglegesen archivált témák / Fórum
  5. Klonok haboruja 1 evad 2 resz
  6. Dunakeszi sztk labor időpont foglalás online
  7. Duna World TV-műsor - TvMustra Duna World műsor
  8. Meddig vannak nyitva a boltok
  9. Katlan Tóni Vendéglője a Malomhoz, Veresegyház (Magyarország) szálláshelyek - asztali etetőszék - 2 ajánlat - Szallas.hu
  10. Szerencs szombat online shopping guide

Hegy – Wikipédia

Nagy fontossága van az előhegyeken, különösen Szikkim, Dehradún és Kangra völgyeiben a tea termesztésnek, Szikkimben, Dardzsiling környékén azonkívül a cinkoniafa és ipekakuána, más néven útszéli hánytatógyökér is terem. Állatvilág [ szerkesztés] A fauna fajokban igen gazdag. A déli lejtőn a tulajdonképpeni indiai állatvilág 1200 méternyi magasságban még megtalálható. Legalább addig mennek föl a tigris ek, leopárd ok, hiéná k, sakál ok, elefánt ok, majmok, papagájok és fácánok. Magasabb vidékeken élnek a medvék, vadmacská k, a különböző antilopok és moschusok. Az északi Tibet felől eső oldalon vannak a vadjuh ok, a vadjak és egyéb, Közép-Ázsiához és Tibethez tartozó emlősök. A legmagasabb részeken az egyedüli háziállatok a házi jak, a juh és a kecske; lejjebb a púpos tulok, a bivaly és egyéb, az indiaiakhoz hasonló háziállatok élnek. Felfedezők [ szerkesztés] Az első európai utazók, akik a Himalájában jártak, a következők voltak: a 17. században Antonio Andrada (1625-26) portugál férfi, Grüber és D'Orville jezsuitá k (1661), a 18. században Desideri olasz, Freyre portugál, Della Penna kapucinus atya, Van de Putte hollandi férfi, Bogle és Turner, Warren Hastings követei.

A 19. században Crawford nyitotta meg a Himalája-kutatók sorát és ő volt az első, aki annak néhány óriásával Európát megismertette. Követték őt munkájában Manning, Hodgsen és Herbert, Fraser, Moorcroft és Trebeck, Vigne, Falconer, Jacquemont, Thomson, Hooker, a Schlagintweit-testvérek, Cunningham, Waugh, Déchy és különösen a punditök. Az első magyar, aki feljutott a csúcsra, a felvidéki Demján Zoltán volt 1984 -ben. Első magyar állampolgárként az erdélyi Erőss Zsolt érte el a csúcsot 2002. május 25-én. Hegycsúcsok [ szerkesztés] A Himalájának összesen tizennégy 8000 méternél magasabb hegycsúcsa van: Név Magasság (m) Csomolungma 8850 K2 8611 Kancsendzönga 8598 Lhoce 8516 Makalu 8462 Cso-Oju 8201 Dhaulagiri 8167 Manaszlu 8163 Nanga Parbat 8125 Annapurna 8091 Gasherbrum I 8068 Broad Peak 8047 Gasherbrum II 8035 Sisapangma 8027 Galéria [ szerkesztés] Mount Everest A Himalája néhány hegycsúcsa Irodalom [ szerkesztés] Marco Majrani: Himalája, Gabo Kiadó, 1998 Móga János: Lamayuru a világ közepe: holdbéli táj a Himalája szívében, A Földgömb: a Magyar Földrajzi Társaság folyóirata, 2009.

Meghódítása [ szerkesztés] 19. századi színezett fotó az Elbruszról A nyugati csúcsot először 1874 -ben mászta meg egy csoport: Florence Crauford Grove, Frederick Gardner, Horace Walker és Peter Knubel; őket Ahija Szottajev kalauzolta a hegyen. A keleti csúcsra először a karacsáj Cselar Hacsirov jutott fel 1829. július 22 -én. A nyugati csúcsra első kaukázusi útján, 1884. augusztus 23 -án Déchy Mór is feljutott Alexander Burgener, Peter Ruppen hegyivezetőkkel és Mollei Tirbolasz helybeli vadásszal. [1] Idegenforgalmi jelentősége [ szerkesztés] A nyári hónapokban rendszeresen indulnak a völgyekből turistacsoportok a hegyre, téli megmászását azonban a Pamír hétezres csúcsinak nyári meghódításával egyenértékű teljesítménynek tekintik. Külföldieknek a téli mászást csak 1979 óta engedélyezik. A Bakszán-völgy végéből, 2200 m-ről kabinos függővasút visz 3500 m magasra, a Mir állomáshoz. A csúcsmászások hagyományos kiinduló pontja a 4200 m magasan álló Prijut 11 menedékház. Panoráma a csúcsról dél felé tekintve 3D-animáció az Elbruszról Az Elbrusz a kultúrában [ szerkesztés] Az ókorban Strobilus néven ismerték, ami latinul a. m. fenyőtoboz.

130 méter. Ennek ellenére hegynek nevezik, mivel a Duna felé meredek sziklafallal tekint, míg a dombokat tipikusan minden oldalról lejtők veszik körül. A hegy hegység, hegylánc része is lehet. Utóbbi típusairól lásd a hegység szócikket. Csúcsok [ szerkesztés] A földrészek legmagasabb hegyei [ szerkesztés] A hegyek magassága kontintensenként igencsak eltérő. Ausztráliában például sok millió éve nem képződtek új hegyek, és a felszínét erősen lepusztította az erózió, az Alpok vagy a Himalája azonban csak "nemrég" gyűrődött fel (a Himalája kiemelkedése máig sem ért véget). A legmagasabb hegyek kontinensenként (Palmer, 1998): Földrész Hegység Magassága Ország Ausztrália Mount Kosciuszko 2229 m Ausztrália, Új-Dél-Wales Ázsia Mount Everest 8846 m Nepál / Tibet Afrika Kilimandzsáró (Kibo) 5895 m Kenya Dél-Amerika Aconcagua 6959 m Argentína Észak-Amerika Denali 6194 m USA, Alaszka Antarktisz Vinson Massif 4897 m Európa Elbrusz [1] 5624 m Oroszország Az a csúcs, amely a legmesszebb van a Föld magjától, az ecuadori Chimborazo.

A Chimborazo csúcsa mindössze 1°-kal van délre az Egyenlítőtől. Ezért annak ellenére, hogy a csúcs 2581 m-rel alacsonyabban van a tengerszinthez képest, 2, 1 km-rel távolabb van a Föld középpontjától (6384, 4 kilométerre), mint a Mount Everest csúcsa. Etimológia [ szerkesztés] Kecsua indiánok nyelvén azt jelenti: Chimbo falu havasa. (A csimborasszó magyar főnév ebből származik; jelentése tetőfok, a szóban forgó dolog legmagasabb mértéke, átvitt értelemben meghaladhatatlan). [2] Fekvése [ szerkesztés] Ecuador középső részén, Quitótól 150 km-re délre található. Megmászása [ szerkesztés] A 17. és 18. században többen megpróbálták megmászni. 1802 -ben Dél-Amerikai expedíciója során Alexander von Humboldt Aimé Bonplanddal és az ecuadori Carlos Montúfarral együtt megpróbálta meghódítani a hegycsúcsot. Leírása szerint 5877 m magasságig jutottak, ahonnan rosszullét miatt vissza kellett térniük. Abban az időben ez volt a legmagasabb pont, amelyet európai elért (az inkák sokkal magasabbra jutottak, lásd Llullaillaco).

enese-kinti-pizzéria-győri-út-étlap
December 19, 2021, 8:52 am